Upał A Mieszkanie: Jak Skutecznie Ochłodzić Dom?
Optymalna temperatura w pokoju dziennym wynosi 20-22°C, a w sypialni powinna być ona nieco niższa. Jednak podczas upałów w domach i mieszkaniach bywa znacznie cieplej. Nagrzane ściany, szyby i podłogi są powodem sporego dyskomfortu termicznego dla domowników. Poznaj patenty, które pozwolą ci skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach!
Wietrzenie domu w nocy i rano
Jeśli na zewnątrz panuje skwar, zamknij okna – w przeciwnym razie w pomieszczeniu będzie coraz cieplej. Otwórz je wieczorem, tuż przed pójściem spać, kiedy temperatura powietrza spadnie o kilka stopni Celsjusza.
Chcąc skutecznie ochłodzić dom, zostaw okna otwarte na całą noc. Aby jak najdłużej utrzymać przyjemną temperaturę w pomieszczeniu, zamknij je, zanim słońce zacznie mocniej grzać.
Mokre ręczniki i nawilżanie powietrza
Jeśli chcesz schłodzić mieszkanie w ciągu dnia, wykorzystaj do tego mokre ręczniki lub prześcieradła. Zanurz je w zimnej wodzie, a następnie rozwieś na drzwiach i oknach. Pamiętaj też, że aby w pomieszczeniach było nieco chłodniej, powinieneś zadbać o nawilżanie powietrza. Elektryczne nawilżacze wytwarzają przyjemną, wodną mgiełkę, która sprawia, że upały stają się bardziej znośne.
Wyłączenie sprzętu zasilanego prądem
Może zdarzyć się, że latem będziesz nieświadomie ogrzewać swój dom czy mieszkanie. Ciepło wytwarzają sprzęty, których używasz na co dzień.
Temperaturę powietrza mogą podwyższyć jednocześnie działające zmywarka, pralka, telewizor, komputer stacjonarny, a nawet laptop. Dlatego jeśli chcesz, aby w pomieszczeniu zrobiło się chłodniej, wyłącz na pewien czas niektóre z tych urządzeń. Postaraj się też uruchamiać zmywarkę czy pralkę dopiero wieczorem, kiedy słońce nie nagrzewa pomieszczeń.
Osłanianie okien
Ciepło przedostaje się do pomieszczeń nie tylko wtedy, kiedy okna są otwarte. Temperaturę w domu podnoszą też nagrzane szyby i wpadające przez nie promienie słońca. W związku z tym w czasie upałów zawsze zasłaniaj okna. Możesz do tego wykorzystać:
- odpowiednie zasłony – sprawdzą się zwłaszcza takie, które całkowicie uniemożliwiają przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza pomieszczeń. Zasłony „blackout” ochronią zarówno przed rażącym słońcem, jak i wysoką temperaturą;
- folię okienną przeciwsłoneczną – przykleja się ją zwykle na zewnętrznej stronie okien. Odbija ona promienie słoneczne, dzięki czemu w pomieszczeniach jest nieco chłodniej;
- rolety termoizolacyjne – wykonuje się je tak, aby jednocześnie zaciemniały pomieszczenie i chroniły je przed nagrzewaniem. Są one podgumowane i pokryte srebrną powłoką, która odbija promienie słońca.
Klimatyzacja
Montaż klimatyzacji to skuteczne, ale zarazem kosztowne rozwiązanie. Klimatyzator pozwala szybko obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Jednak trzeba pamiętać, że urządzenie to wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. W przeciwnym razie w jego wnętrzu pojawi się kurz, a nawet pleśń. Używanie takiego zabrudzonego klimatyzatora grozi poważnymi problemami ze zdrowiem.
Nie jesteś bezsilny wobec nieznośnego ciepła w pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty przyniesie obniżanie temperatury połączone z zapobieganiem nagrzewania się pomieszczeń.