Roleta zacina się w połowie? Sprawdź, jak ją naprawić!
Rolety zapewniają wygodę, gwarantują prywatność i chronią przed nadmiernym światłem słonecznym. Jednak po wielokrotnym użyciu mogą nie działać prawidłowo i zacinać się w połowie. Ten problem jest zwykle spowodowany zablokowaniem mechanizmu lub uszkodzeniem linki. Zamiast wymieniać roletę na nową, sprawdź, jak w prosty sposób możesz ją naprawić.
Dlaczego roleta zacina się w połowie?
Z upływem czasu rolety mogą ulec uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego użytkowania lub gromadzenia się brudu. Mogą również wystąpić sytuacje, w których jej mechanizm zablokuje się lub poluzuje. Na szczęście takie usterki możesz rozwiązać w ciągu kilkunastu minut, jeśli wcześniej zgromadzisz niezbędne akcesoria do naprawy.
Problemy mogą mieć związek z długą eksploatacją przedmiotu. W toku codziennego opuszczania i podciągania mechanizm ulega zużyciu, a składowe elementy odpowiedzialne za te procesy stają się mniej elastyczne. Najczęściej przyczyną zacinania się rolety w połowie jest uszkodzenie zwijacza lub sznurka. Trzeba pamiętać, że system montażowy i użytkowy takiej osłony okiennej jest stale narażony na kurz i inne zanieczyszczenia. Dlatego jego zużycie jest naturalną częścią eksploatacji. Na szczęście nie musisz kupować nowej rolety, jeśli stara się zacina. Wystarczy, że samodzielnie zajmiesz się jej naprawą.
Jak wymienić mechanizm rolety?
Zanim przejdziesz do pracy, musisz kupić odpowiednie akcesoria do rolet. Jeśli wybierzesz zestaw, otrzymasz komplet elementów niezbędnych do reperacji zacinającego się mechanizmu. Pamiętaj, by dobrać go do rodzaju rolety (mini lub dzień-noc). Potrzebny będzie jeszcze śrubokręt. Z takim wyposażeniem możesz przystąpić do wymian.
Jak naprawić zacinającą się roletę?
Krok 1. Zdejmij roletę z okna (przy wersji mini ściągnij ją z haczyków lub obluzuj żyłkę, a przy kasetowej zdejmij osłonki boczne od strony łożyska i łańcuszka i odkręć z obu stron).
Krok 2. Wyciągnij stary mechanizm z rury nawojowej.
Krok 3. Rozepnij złączkę i wyciągnij sznurek (łańcuszek).
Krok 4. Złóż poszczególne elementy nowego mechanizmu zgodnie z instrukcją producenta i przejdź do nawijania sznurka.
Krok 6. Przyłóż nowy łańcuszek do zębatki w mechanizmie.
Krok 7. Powoli i precyzyjnie kręć kołem zębatym zwijacza (np. za pomocą śrubokręta), by dokładnie nakręcić sznurek.
Krok 8. Zamocuj złączkę.
Krok 9. Przymocuj nowy mechanizm do rury nawojowej.
Krok 10. Ponownie zamontuj roletę nad oknem.
Krok 11. Sprawdź poprawność podnoszenia i opuszczania rolety.
Roleta nadal się zacina – co robić?
Jeśli pomimo przeprowadzonej wymiany zwijacza i sznurka roleta nadal zacina się w połowie, musisz poszukać innej przyczyny tego stanu. Czasami zdarza się, że drążek nawojowy jest zniszczony lub zabrudzony i blokuje dalsze opuszczanie się rolety. Wtedy konieczne jest jego zdemontowanie, wyczyszczenie lub wymienienie i ponowne zamontowanie rolety.
Pamiętaj, by przy naprawach poszczególnych elementów zawsze pracować zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli i to nie pomoże, skontaktuj się ze specjalistą, który naprawi usterkę.