Noworoczna metamorfoza wnętrza: 5 sposobów na tanie odświeżenie
Wraz z nowym rokiem warto wprowadzić do wnętrza odrobinę powiewu świeżości. Obawiasz się, że nie stać Cię na metamorfozę? Spokojnie! Możesz ją przeprowadzić bez generalnego remontu i wydawania kroci na zmiany. Poznaj 5 sposobów na tanie odświeżenie wnętrza.
1. Zakryj zniszczone podłogi
Brzydka ceramika z brudnymi fugami, łuszczący się lakier na drewnie, porysowane panele. Co z nimi zrobić? Płytki możesz w każdej chwili przemalować odpowiednią farbą do malowania tego typu powierzchni. Zaletą malowania jest to, że uchodzi ono za szybki i niedrogi proces. Ponadto masz do wyboru wiele kolorów farb. Trudniej będzie przeprowadzić metamorfozę paneli lub parkietu czy desek, bo one albo wymagają wymiany, albo wycyklinowania i pokrycia nowym lakierem. To dość kosztowne procesy. Dlatego jeśli chcesz zakryć zniszczone fragmenty takich podłóg, pomyśl o zakupie ładnego dywanu. Najmodniejsze są jednokolorowe, utrzymane w stonowanej kolorystyce odcieni ziemi.
2. Odśwież wygląd ścian
Ekonomiczną opcją jest malowanie ścian na biało. Z reguły taka farba jest najtańsza i dobrze wygląda w każdym pomieszczeniu. Innym tymczasowym rozwiązaniem na noworoczną metamorfozę ścian są dekoracyjne naklejki i fototapety, które w ostatnich latach wiodą prym w aranżacjach wnętrz.
3. Odmień wygląd starych mebli
Wymiana szaf, szafek, krzeseł, kanapy i stolików to nieopłacalna inwestycja. Zamiast tego możesz:
- przemalować / okleić fronty lub ramy;
- zmienić uchwyty;
- wyłożyć wnętrze szafek specjalną folią lub ozdobnym papierem;
- wyprać starą tapicerkę kanapy lub – w przypadku krzeseł – pokusić się o wymianę materiału na siedziskach.
4. Zadbaj o aranżację okienną
Nie ma nic gorszego niż pozostawianie niezaaranżowanej, pozbawionej wyrazu wnęki okiennej. Przy nieco większym budżecie możesz zainwestować w nowe firany i zasłony. Jednak, gdy szukasz bardziej ekonomicznych i praktycznych rozwiązań, postaw rolety wewnętrzne. Z jednej strony to element bardzo praktyczny, bo posłuży jako ochrona przed intensywnym światłem słonecznym, nagrzaniem lub wychłodzeniem wnętrza oraz podglądaczami, a z drugiej jest dekoracyjny. Kolor i tkaninę rolet wewnętrznych warto dopasować do stylu wnętrza.
5. Pomyśl o dobrym oświetleniu
We współczesnych trendach aranżacyjnych projektanci przywiązują dużą uwagę do oświetlenia. Nie wystarczy już jedynie światło ogólne w postaci lamp sufitowych. Ważne jest również to przeznaczone do pracy oraz dekoracyjne lub akcentujące. Dobre oświetlenie optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że wnętrze staje się przytulniejsze. Nie musisz od razu wymieniać wszystkich opraw. Pomyśl jedynie o zmianie żarówek oraz dobraniu odpowiedniej barwy światła do przestrzeni. Ciepłą wybierz do pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i relaksu, np. sypialni i salonu, a neutralną – tam, gdzie ważna jest produktywność, np. do kuchni. Rozważ również zakup stołowych lamp dekoracyjnych, które ustawisz na komodzie, stoliku nocnym lub kawowym.
W tych pięciu prostych krokach możesz przeprowadzić szybką i tanią metamorfozę wnętrza, a potem cieszyć się nim na nowo.