Jak Chronić Mieszkanie Przed Nadmiernym Nagrzewaniem?
Warto być dobrze przygotowanym na przyjście lata – dotyczy to także ochrony pomieszczeń przed słońcem. W czasie bezchmurnej pogody promienie słoneczne nagrzewają szyby, które następnie oddają ciepło do pomieszczeń. Dlatego jeszcze zanim zrobi się naprawdę gorąco, należy pomyśleć o zabezpieczeniu mieszkania przed nagrzewaniem. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Nie używaj wielu urządzeń elektrycznych jednocześnie
Włączony telewizor, laptop, konsola do gier są źródłami ciepła. Generują je także sprzęty AGD, a zwłaszcza zmywarka i pralka. Dlatego unikaj uruchamiania wszystkich tych urządzeń jednocześnie. Pierz i myj naczynia, kiedy słońce już zajdzie. W ten sposób unikniesz dodatkowego nagrzewania się pomieszczeń.
Zamień tradycyjne świetlówki na żarówki LED
Także letnie wieczory mogą być upalne. Odczujesz to nawet po zachodzie słońca, dlatego warto zadbać o to, aby w lampach znalazły się odpowiednie żarówki. Tradycyjne świetlówki nie tylko pobierają dość dużo prądu, ale szybko się nagrzewają, co wpływa na temperaturę w całym pomieszczeniu. W związku z tym pomyśl o ich wymianie na energooszczędne żarówki LED – mają one specjalny system odprowadzania ciepła, dzięki czemu ich powierzchnia jest chłodna lub lekko ciepła.
Pomyśl o folii przeciwsłonecznej
Taka folia jest produkowana zwykle z poliestru, a jej powierzchnia przypomina lustro. Dzięki specjalnemu wykończeniu skutecznie odbija ona promienie słoneczne, które nie mają wtedy dostępu do pomieszczeń.
Folię przeciwsłoneczną można przykleić wewnątrz i na zewnątrz okien. Jednak więcej korzyści daje jej montaż poza pomieszczeniem. Folia przyklejona na zewnętrznej płaszczyźnie szyby nie pozwala na nagrzanie się szkła, które przekazałoby ciepło do wnętrza mieszkania. Ponadto ogranicza ona przenikanie do pomieszczeń promieniowania UV oraz energii słonecznej – i to nawet o 80%.
Zainwestuj w osłony okienne – zewnętrzne lub wewnętrzne
Montaż osłon okiennych ma wiele zalet – i to związanych nie tylko z ochroną przed nagrzewaniem się mieszkań. Zapewniają one prywatność, a te, które znajdą się wewnątrz, dopełniają aranżację pomieszczeń. Mogą one też całkowicie zaciemniać wnętrze, co okazuje się szczególnie przydatne w czasie drzemki w ciągu dnia czy podczas seansu filmowego.
Ponadto:
- rolety zewnętrzne zapewniają, że nie nagrzewa się nawet szyba, co wpływa na skuteczną ochronę przed nagrzewaniem. Jednak montaż takich osłon to nieco poważniejsza inwestycja – zwykle mogą one zostać zamontowane wyłącznie przez fachowców;
- rolety termiczne wewnętrzne wykonane z podgumowanego materiału są o wiele tańsze, a ich montaż jest łatwy i szybki. Tkanina, z której powstają, ma właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu osłony te zapobiegają wzrostowi temperatury w pomieszczeniach.
Nagrzewanie się mieszkań to spory problem – w pomieszczeniach jest gorąco, duszno, co utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet zasypianie. Dlatego warto zainwestować w dobre osłony okienne oraz ograniczyć liczbę urządzeń elektrycznych używanych w domu.