Aranżacja pokoju dziecięcego: urządzamy przestrzeń malucha
Przygotowania do przyjścia na świat dziecka są ekscytujące i jednocześnie intensywne. Jest tak wiele szczegółów i ustaleń, że rodzice mogą poczuć się trochę zagubieni. Co będzie praktyczne? Jakie elementy są niezbędne i co trzeba kupić jeszcze przed porodem? Dowiedz się, jak przygotować pokój dla niemowlęcia.
Kolorystyka dopasowana do pokoju dziecięcego
Pierwszą wątpliwością, która ogarnia wszystkich rodziców, jest to, jaki kolor ścian wybrać do pokoju dziecka. Jak go dopasować, nie znając płci? Cóż, prawda jest taka, że nie musisz mieć pewności, że urodzi się córka lub syn, aby przystąpić do urządzania pokoju. Według architektów neutralne i pastelowe kolory to zawsze dobry wybór do sypialni dla niemowlęcia. Dają poczucie przytulności i komfortu. Oprócz tego sprawiają, że środowisko jest spokojniejsze i zapobiega pobudzeniu dzieci. Możesz zdecydować się na stonowane odcienie bieli, uniwersalne beże lub delikatne szarości. Wybór żywszych i odważniejszych kolorów pozostaw zdobieniom i dekoracjom.
Praktyczne meble do przechowywania i nie tylko
Głównymi meblami, które powinny znaleźć się w przestrzeni dla dziecka, są:
- szafa do trzymania pościeli na zmianę, koca, śpiworka, kombinezonu itp.;
- komoda jako dodatkowe miejsce do przechowywania wyprawki oraz podpórka pod przewijak;
- łóżeczko dla niemowlaka;
- fotel z podłokietnikami, o odpowiedniej wysokości, w którym świeżo upieczona mama może odpocząć lub nakarmić dziecko;
- pufa do podparcia stóp;
- stolik pomocniczy, na którym można postawić szklankę wody lub butelkę z mlekiem.
Oczywiście, jeśli w pokoju nie zmieszczą się wszystkie te meble, można się bez nich obejść. Na przykład rodzice mogą przewijać dziecko w łóżeczku, jednak może to spowodować ból, a nawet uraz kręgosłupa.
Dobrze zaprojektowane oświetlenie
Światło może odmienić każdą przestrzeń. Chodzi tu nie tylko o oświetlenie bezpośrednie, które zwykle znajduje się na środku pokoju, ale także pośrednie, bo dzięki niemu można ulepszyć wystrój pomieszczenia. Ważne, by główną lampę można było przyciemniać, aby kontrolować intensywność światła. Pomocne są lampki boczne, które zapalone dają w nocy potrzebne, ale nieoślepiające światło, np. podczas przewijania i karmienia piersią.
Warto zainwestować w oświetlenie LED. Oprócz zrównoważonych korzyści ekologicznych minimalizujesz ryzyko wypadków z udziałem dziećmi, ponieważ takie żarówki nie nagrzewają się. Zdecydowanie do pokoju niemowlaka lepiej wybierać barwę ciepłą niż białe światła, ponieważ takie światło jest zdecydowanie przytulniejsze.
Ozdobne detale i funkcjonalne dekoracje
W aranżacji pokoju dziecięcego nie może zabraknąć dekoracyjnych dodatków. W oknach zamiast firanek, które stają się siedliskiem kurzu, lepiej zamontować mini rolety. Ten rodzaj rolet nie tylko ładnie wygląda, ale jest również bardzo praktyczny. Możesz podciągać je do góry lub opuszczać – po to, aby regulować dostęp światła i dbać o zachowanie prywatności. Ponadto są łatwe w utrzymaniu czystości – możesz je zdjąć i przetrzeć ściereczką. Mini rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do aranżacji.
Mile widziane są też tapety lub naklejki z zabawnym motywem oraz dekoracje ze sklejki w kształcie chmurek, balonów itp. Możesz wybrać jedną ze ścian pokoju i ułożyć na niej ciekawą kompozycję. Takie detale przyciągają uwagę dzieci i wspomagają ich prawidłowy rozwój.
Podczas urządzania pokoju dla niemowlaka pamiętaj, że ta przestrzeń musi być nie tylko ładna, ale i praktyczna, zarówno dla dziecka, jak i rodziców.